Drodzy Rodzice,
Zwracamy się do Państwa, w związku z napływającymi informacjami dotyczącymi konfliktu w Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że narastający niepokój staje się również udziałem dzieci. Wiemy jak bardzo potrzebne jest wyjaśnienie im otaczających okoliczności. Poniżej zostawiamy garść informacji, mamy nadzieję pomocnych w rozmowie z dzieckiem na temat wojny.


Co mówić dzieciom?

Pytanie / Co się dzieje?
Mów prawdę i opieraj się na faktach. Dawkuj jednak informacje. Rosja napadła na Ukrainę. Ukraina to sąsiad Polski. Polska i inne kraje chcą jej pomóc. To złe co się dzieje, ale mamy nadzieję, że reszta świata zjednoczy się, żeby szybko to zakończyć.

Pytanie / Czy my też będziemy uciekać?
Konflikt dotyczy Ukrainy. My w Polsce póki co jesteśmy bezpieczni. Możemy nadal chodzić do szkoły, pracy, spotykać się z kolegami. Nic na razie nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.
Osoby, które uciekły z Ukrainy, aby ochronić siebie i swoje rodziny, to uchodźcy. Postaramy się przyjąć ich w Polsce najlepiej jak umiemy.

Pytanie / Czy ty się boisz?
Możesz powiedzieć dziecku to, co czujesz. Może Cię to bardzo zaskoczyło, może masz mętlik w głowie, a może jesteś zły i smutny w jednym momencie. To wszystko prawda. Strach też jest normalny i potrzebny, pozwala nam ochronić się przed niebezpieczeństwem. Sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i roztropni. Można się bać, ale trzeba wierzyć, że zwycięży pokój.

Pytanie / A jeżeli to nie wystarczy?
Pamiętaj, że ty jesteś dzieckiem, a ja dorosłym. Moim zadaniem jest zawsze Cię chronić. Jestem tu, jeśli będziesz mnie potrzebował. Zadawaj pytania, a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Jeżeli natomiast obserwujecie Państwo narastający w dziecku niepokój, z którym nie potraficie sobie poradzić. Jeżeli wasze związki rodzinne z Ukrainą są dodatkową okolicznością wpływającą na przeżywanie tej sytuacji, zachęcamy do skontaktowania się z psychologiem szkolnym lub pedagogiem. Postaramy się pomóc.

 

Więcej informacji mozna znaleźć również na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.